Valtakunnallisen neuvottelukunnan kokoonpano

Puheenjohtaja:
Asko Välimaa, kansliapäällikkö
Oikeusministeriö

Varapuheenjohtajat:

Päivi Nerg, kansliapäällikkö
Sisäministeriö

Said Aden, työllisyysasioiden päällikkö
Espoon kaupunki

Päivi Räsänen, kansanedustaja
Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä

Jäsenet:

Johanna Suurpää, johtaja
(Varajäsen Minna Piispa, erikoissuunnittelija)
Oikeusministeriö

Sonja Hämäläinen, maahanmuuttojohtaja
(Varajäsen Anna Bruun, neuvotteleva virkamies)
Työ- ja elinkeinoministeriö

Päivi Nerg, kansliapäällikkö
(Varajäsen Eero Koskenniemi, hallitusneuvos)
Sisäministeriö

Mikko Cortés Téllez, erikoissuunnittelija
(Varajäsen Tarja Koskimäki, ylitarkastaja)
Opetus- ja kulttuuriministeriö

Susanna Rahkonen, hallitussihteeri
(Varajäsen Pirjo Lillsunde, neuvotteleva virkamies)
Sosiaali- ja terveysministeriö

Katja Koskela, ulkoasiainsihteeri
(Varajäsen Päivi Rotola-Pukkila, lainsäädäntöneuvos)
Ulkoasiainministeriö

Mikko Räsänen, asiantuntija
(Varajäsen Riitta Wärn, johtava asiantuntija)
Elinkeinoelämän keskusliitto

Eve Kyntäjä, maahanmuuttoasioiden asiantuntija, SAK ry
(Varajäsen Heikki Taulu, ekonomisti, AKAVA ry)

Anu Wikman-Immonen, erityisasiantuntija
(Varajäsen Erja Horttanainen, EU-asiain päällikkö)
Suomen Kuntaliitto

Antti Kurvinen, kansanedustaja
(Varajäsen Viktoria Kulmala, kirjasto- ja kulttuuripalvelupäällikkö)
Keskustan eduskuntaryhmä

Juhana Vartiainen, kansanedustaja
(varajäsen Daniel Sazonov, kokoomusnuorten puheenjohtaja)
Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Päivi Räsänen, kansanedustaja
(Varajäsen Sonja Falk, poliittinen sihteeri)
Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä

Juho Eerola, kansanedustaja
(Varajäsen Marjaana Mikkonen, varakansanedustaja, sosionomi)
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä

Joona Räsänen, kansanedustaja
(Varajäsen Nasima Razmyar, kansanedustaja)
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä

Eva Biaudet, kansanedustaja
(Varajäsen Otto Andersson, lainsäädäntösihteeri)
Svenska riksdagsgruppen

Li Andersson, kansanedustaja
(Varajäsen Mohammed Kaiser, yhteiskuntatieteiden maisteri)
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä

Olli-Poika Parviainen, kansanedustaja
(Varajäsen Kaarina Ranne, kasvatustieteen tohtori)
Vihreä eduskuntaryhmä

Christian Georg Thibault, toiminnanjohtaja
(Varajäsen Jennifer Omoh Sonja Eboreime, hallituksen jäsen)
Liikkukaa - Sports for all ry

Natalie Gerbert, Voimavarakeskus Monikan johtaja
(Varajäsen Jenni Tuominen, toiminnanjohtaja)
Monika-Naiset liitto ry

Abdirahim Hussein , hallituksen puheenjohtaja
(Varajäsen Riitta Salin, toiminnanjohtaja)
Monikulttuurijärjestöjen yhteistyöverkosto Moniheli ry

Hamed Shafae, asiantuntija, järjestön perustaja
(Varajäsen Aziza Hossaini, opiskelija, järjestön jäsen)
Suomen Afgaanijärjestö ry

Majid Hakki, yhteisöaktiivi
(Varajäsen Seida Sohrabi, yhteisöaktiivi)
Suomen kurdiyhdistysten liitto - Kurdiliitto ry

Marita Salo, järjestöjohtaja
(Varajäsen Johanna Matikainen, maahanmuutto-ohjelmien kehittämispäällikkö)
Suomen Punainen Risti

Abdulrahman Rage, varapuheenjohtaja
(Varajäsen Kati Kantonen, tiedottaja)
Suomen somalialaisten liitto ry

Stanislav Marinets, toiminnanjohtaja
(Varajäsen Tatiana Pertseva, tiedotus- ja viestintäkoordinaattori)
Suomen Venäjänkielisten yhdistysten Liitto FARO ry

Järvi Lipasti, koulutus- ja kotoutussuunnittelija
(Varajäsen Jaana Vasama, toiminnanjohtaja)
Tuglas-seura ry

Anja Toivola-Stambouli, toiminnanjohtaja, kauppatieteiden kandidaatti
(Varajäsen Atik Ali, puheenjohtaja, asianajaja, varatuomari)
Uskontojen yhteistyö Suomessa - USKOT-foorumi ry

 Annukka Kurki, hankekoordinaattori
(Varajäsen Ulla-Mari Karhu, kehittämispäällikkö)
Etelä-Suomen Etno

Pekka Vähäkangas, palvelualuejohtaja
(Varajäsen Ville Elonheimo, monikulttuurisen järjestötoiminnan kehittäjä)
Itä-Suomen Etno

Raman Hussain, maahanmuuttajatyön asiantuntija
(Varajäsen Arja Seppälä, monikulttuurisuuskeskus Glorian johtaja)
Pirkanmaan ja Keski-Suomen Etno

Hülya Kytö, hallituksen puheenjohtaja
(Varajäsen Barzan Nassery)
Länsi-Suomen Etno

Ivanka Capova, kouluttaja ja varapuheenjohtaja
(Varajäsen Pia Pajunurmi, vastaanottokeskuksen johtaja)
Pohjanmaan Etno

Shahnaz Mikkonen, asioimistulkki
(Varajäsen Ramin Akhi, hammaslääketieteen kandidaatti)
Pohjois-Suomen Etno

Nafisa Yeasmin, projektikoordinaattori
(Varajäsen Anzhelika Huhtala)
Lapin Etno

Lisäksi oikeusministeriö on nimennyt etnisten suhteiden neuvottelukuntaan seuraavat pysyvät asiantuntijat

  • Yhdenvertaisuusvaltuutettu
  • Helsingin juutalainen seurakunta
  • sijaisena Suomen Islam-seurakunta (suomalainen tataariyhteisö)
  • Ihmisoikeusliitto ry
  • Suomen Pakolaisapu ry
  • Suomen evankelis-luterilainen kirkko

Asiantuntijat:

Kirsi Pimiä, Yhdenvertaisuusvaltuutettu
(Sijaisena Rainer Hiltunen, toimistopäällikkö, Yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto)

Laila Takolander, yrittäjä ja seurakunnan hallintoneuvoston jäsen
Helsingin juutalainen seurakunta
(Sijaisena Akif Ali, rahastonhoitaja, Suomen Islam-seurakunta, suomalainen tataariyhteisö)

Kaari Mattila, pääsihteeri
(Sijaisena Ruth Santisteban, johtokunnan jäsen, ihmisoikeusasiantuntija)
Ihmisoikeusliitto ry

Nina Patanen, Järjestöhautomon hankejohtaja
(Sijaisena Miriam Attias, Naapuruussovittelun keskuksen hankejohtaja)
Suomen Pakolaisapu ry

Vesa Häkkinen, kansainvälisen työn koordinaattori, Kirkkohallitus
(Sijaisena Milla Perukangas, projektikoordinaattori, Kirkon Ulkomaanapu)
Suomen evankelis-luterilainen kirkko