Demokratia-, kieli- ja perusoikeusasioiden yksikkö (DKY)

Demokratia-, kieli- ja perusoikeusasioiden yksikkö (DKY)

Milla Aaltonen, hankepäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150061 

Panu Artemjeff, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150211 

Sami Demirbas, asiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150233 

Maija Haltia, Johdon assistentti 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150608 

Johanna Hautakorpi, neuvotteleva virkamies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150018 

Mari Henttinen, korkeakouluharjoittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150076 

Heini Huotarinen, neuvotteleva virkamies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150127 

Anni Juvonen, korkeakouluharjoittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150249 

Arto Jääskeläinen, vaalijohtaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150128 

Peter Kariuki, ylitarkastaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150191 

Satu Kaskinen, neuvotteleva virkamies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150322 

Ellen Lindholm, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150193 

Mia Luhtasaari, hankekoordinaattori 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150130 

Vava Lunabba, ylitarkastaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150136 

Michaela Moua, Projektiasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150229 

Liisa Männistö, asiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150231 

Katriina Nousiainen, ylitarkastaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150275 

Laura Nurminen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

Krista Nuutinen, hankepäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150084 

Yrsa Nyman, neuvotteleva virkamies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150293 

Vinh Pham, korkeakouluharjoittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150093 

Henni Purtonen, avustaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150148 

Anna Saarela, hallitussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150050 

Anneli Salomaa, projektipäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150164 

Nadezda Savolainen, Assistenttiharjoittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150002 

Maria Soininen, ylitarkastaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150067 

Nina Suorsa, tarkastaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150279 

Johanna Suurpää, johtaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150534 

Corinna Tammenmaa, Kieliasiainneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150181 

Kaisa Tiusanen, neuvotteleva virkamies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150169 

Terttu Tuomi, hallinnollinen avustaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150206 

Maria Wakeham-Hartonen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150416 

Niklas Wilhelmsson, neuvotteleva virkamies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150348 

Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunta

Hanna Kiiskinen, esittelijä 

Vuorikatu 24, 00100 Helsinki

0295150212 

Juhani Kortteinen, pääsihteeri 

Vuorikatu 24, 00100 Helsinki

0295150151 

Pasi Ontermaa, osastosihteeri 

Vuorikatu 24, 00100 Helsinki

0295150159 

Hallintoyksikkö

Hallintoyksikkö

Arja Apajalahti-Laine, Hallintojohtaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150514 

Tanja Jaatinen, Tietosuojalautakunnan sihteeri 

0295543500 

Hallintoasioiden vastuualue

Matti Aitta, Riskienhallinnan erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150445 

Joanna Grandell, ylitarkastaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150220 

Aki Hietanen, kehittämispäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150510 

Tiina Husso, Projektikoordinaattori 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150287 

Kaija Jalasmäki, suunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150089 

Johanna ( OM ) Järvinen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150004 

Riitta Kupiainen, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150184 

Veijo Kylander, tarkastaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150268 

Eila Nurmilaukas, suunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150424 

Johanna Nyberg, hallitussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150068 

Saara Packalén, suunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150073 

Anna Rajala, suunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 Heslinki

0295150060 

Tarja Riskilä, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150186 

Oili Salminen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150588 

Minna Ylimaunu, projektipäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150001 

Henkilöstöasioiden vastuualue

Henkilöstöasiantuntij - 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150355 

Marja-Liisa Hakkarainen, henkilöstösuunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150468 

Satu Haukanheimo, avustaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

Satu Kainulainen, henkilöstöasiantuntija 

0295150075 

Leena Koski-Homi, Kehittämisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150180 

Kaisa-Riitta Koskivaara, henkilöstöasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150490 

Eila Kröger, henkilöstöasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150134 

Minna Markkila, hallitussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150094 

Nina Oksanen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150404 

Eija Palonen, henkilöstösuunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150153 

Taru Ritari, Henkilöstöpäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150306 

Sanna Ryhänen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150442 

Soile Sikström, Kehittämisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

Ulla Westermarck, hallitussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

Johdon tuki

Mikko Aaltonen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150092 

Riikka Hyppönen, johdon sihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150163 

Teija Moilanen, ministerin sihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150434 

Tuuli Mustonen, johdon sihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150125 

Mari Mäki, johdon sihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150086 

Helena Pirinen, hallinnollinen avustaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150198 

Juuso Rönnholm, erityisavustaja 

0295150030 

Venla Salmi, Johtava asiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150064 

Maija Säkäjärvi, Johdon asiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150124 

Kriminaalipoliittinen osasto

Kriminaalipoliittinen osasto

Arto Kujala, osastopäällikkö 

Mannerheimintie 4, 00100 Helsinki

0295150408 

Kriminaalipolitiikka- ja rikoksentorjuntayksikkö / KRY

Markus Alanko, Erikoissuunnittelja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150400 

Catharina Groop, neuvotteleva virkamies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150207 

Mika Junninen, Erikoissuunnittelja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150406 

Aarne Kinnunen, apulaisosastopäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150580 

Katriina Kiviharju, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150254 

Riikka Kostiainen, viestintäasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150252 

Laura Mynttinen, Toimistopäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150265 

Juuso Oilinki, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150323 

Minna Piispa, neuvotteleva virkamies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150223 

Elina Ruuskanen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150418 

Saija Sambou, erikoissuunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150352 

Mervi Sarimo, neuvotteleva virkamies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150570 

Tiia Talvitie, suunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

Syyttäjä- ja rikosseuraamusyksikkö / SRY

Mika ( OM ) Aalto, neuvotteleva virkamies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

Eija Hakala-Kovanen, johdon sihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150578 

Anne Hartoneva, hallitusneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150344 

Tuuli Herlin, erikoissuunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150602 

Katariina Jahkola, hallitusneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150246 

Anni Karnaranta, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150197 

Anne Kohvakka, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150183 

Miia Ljungqvist, neuvotteleva virkamies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150112 

Juho Martikainen, hallitussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150520 

Kristina Mattila, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150384 

Jukka Oikarainen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 000130 Helsinki

0295150085 

Riitta Punju, Erikoissuunnittelja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150154 

Mirja Salonen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150052 

Paulina Tallroth, Hallitusneuvos / Regerinsråd 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150146 

Lainvalmisteluosasto

Johdon tuki

Hanna-Leena Iso-Ketola, erikoissuunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150506 

Raili Paananen, johdon sihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150296 

Taina Riihinen, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150218 

Julkisoikeuden yksikkö

Heini Färkkilä, erityisasiantuntija 

Ritarikatu 2, 00170 Helsinki

0295150378 

Janina Groop-Bondestam, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150334 

Johannes Heikkonen, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150839 

Tyyni Holma-Paukkeri, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150374 

Tanja Jaatinen, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150056 

Marietta Keravuori-Rusanen, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150396 

Mira Keski-Nisula, toimistosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150340 

Virpi Koivu, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150071 

Laura Kolinen, korkeakouluharjoittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

Virpi Korhonen, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150100 

Tuula Majuri, lainsäädäntöjohtaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150280 

Timo Makkonen, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150230 

Arja Manner, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150450 

Anu Mutanen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150311 

Anu Talus, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150586 

Leena Vettenranta, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150372 

Olli Wikberg, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150253 

Laintarkastusyksikkö

Riku Ahola, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150356 

Leo Forss, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150043 

Katri Hautamäki, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150090 

Tiina Honkanen, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150360 

Marja Jokinen, osastosihteeri 

Eteläesplanad 10, 00130 Helsinki

0295150362 

Ann-Marie Malmsten, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150496 

Jukka Nurmio, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150488 

Carolina Slangus-Forss, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150540 

Rikos- ja prosessioikeuden yksikkö

Mari Aalto, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150502 

Lena Andersson, lainsäädäntöjohtaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150244 

Pekka Heinonen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150053 

Ville Hinkkanen, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150165 

Tanja Innanen, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150338 

Janne Kanerva, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150176 

Sami Kiriakos, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150054 

Sami Korhonen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150129 

Maarit Leppänen, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150276 

Arja Martikainen, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150388 

Jussi Matikkala, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150486 

Liisa Ojala, Lainsäädäntösihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150156 

Mikko ( OM ) Ojala, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150179 

Pauliina Pukari, korkeakouluharjoittelija 

Kirsi Pulkkinen, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150438 

Lauri Rautio, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150380 

Sanna Vanhalakka, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150221 

Tuukka Vähätalo, Lainsäädäntösihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150240 

Yksityisoikeuden yksikkö

Anna Aarre-Ahtio, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150370 

Sofia Aspelund, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150554 

Riitta Haapasaari, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150139 

Sirpa Halmela, toimistosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150225 

Aleksi Heikkilä, Tutkija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150283 

Johanna Hossa, Tutkija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150195 

Päivi Ijäs, toimistosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150366 

Jyrki Jauhiainen, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150074 

Outi Kemppainen, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150260 

Katri Kummoinen, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150266 

Antti Leinonen, osastopäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150264 

Laura Määttänen, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150332 

Susanna Polvi, toimistosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150152 

Pekka Pulkkinen, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150224 

Jari Salila, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150584 

Assi Salminen, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150147 

Salla Silvola, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150314 

Markus Tervonen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150558 

Yleisten kansainvälisten ja EU-asioiden yksikkö

Eeva Aittoniemi, neuvotteleva virkamies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150170 

Seija Alanko, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150342 

Katja Arenmaa, EU-erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150504 

Jaana Jääskeläinen, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150284 

Hanna-Mari Kotivuori, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150480 

Sini Kumpulainen, eu-asiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150566 

Päivi Lahtinen, toimistosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150055 

Liisa Leppävirta, EU-erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150099 

Jussi Mäkinen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150528 

Tia-Maaret Möller, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150105 

Liisa Palola, toimistosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150498 

Anna Pohjalainen, eu-asiantuntija 

Eteläesplandi 10, 00130 Helsinki

0295150194 

Jassi Saurio, eu-asiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150235 

Joonas Tervo, korkeakouluharjoittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150111 

Jussi Tikkanen, neuvotteleva virkamies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150270 

Sina Uotila, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150536 

Marina Venäläinen, neuvotteleva virkamies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150236 

Sonya Walkila, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150201 

OTTK

OTTK

Jens Kristiansen, IT-suunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295664684 

Jukka Seutu, järjestelmäasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295667593 

Oikeushallinto-osasto

Oikeushallinto-osasto

Kari Kiesiläinen, hallitusneuvos, osastopäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150138 

Anu Koivuluoma, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150228 

AIPA-hanketoimisto

Ulla Honkanen, asiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150226 

Pasi Kumpula, kehittämispäällikkö 

Korkeavuorenkatu 22 D 6 krs

0295150173 

Timo-juhani Laurila, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150199 

Marko Loisa, hankejohtaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 Helsinki

0295150175 

Minna ( OM ) Mattila, hovioikeudenneuvos, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 Helsinki

0295150189 

Tarja Salonen, hankesihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 Helsinki

0295150122 

Jukka-Pekka Sirviö, suunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150361 

Krista Soukola, Kehityspäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150255 

HAIPA -hanketoimisto

Heidi Aalto, Assistentti 

Ratamestarinkatu 7 A, 00520 Helsinki

0295150305 

Sami Aalto, erityisasiantuntija 

Korkeavuorenkatu 22 D, 00130 Helsinki

0295150325 

Esa Hakkola, erityisasiantuntija 

Korkeavuorenkatu 22 D, 00130 Helsinki

0295150257 

Raija Hietala, hankekoordinaattori 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150281 

Tuula Kivari, hankejohtaja 

Snellmaninkatu 5, 00170 Helsinki

0295150546 

Miika Melama, hankearkkitehti 

Snellmaninkatu 5, 00170 Helsinki

0295665687 

Noora Paajanen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150282 

Kari Tavisalo, IT-hankepäällikkö 

Korkeavuorenkatu 22 D, 00130 Helsinki

Kansainvälisen oikeudenhoidon yksikkö

Anna-Lena Halttunen, Kansainvälisten asioiden sihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150364 

Inkeri Helenius, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150564 

Tuuli Kainulainen, hallitussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150474 

pöytäpuhelin Kansainvälisen oikeudenhoidon 

0916067628 

Juhani ( OM ) Korhonen, hallitusneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150208 

Maija Leppä, hallitussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150301 

Essi Lindén, ylitarkastaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150077 

Taina Neira, hallitussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150070 

Tanja Niemi, ylitarkastaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150464 

Merja Norros, hallitusneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150590 

Hanna Rantala, hallitussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150386 

Mimmu Rättilä, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150161 

Salla Sinervuo, korkeakouluharjoittelija 

Kasarmikatu 25, 00130 Helsinki

0295150841 

Eila Virta, hallinnollinen avustaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150256 

Koulutusyksikkö

Arja Kinnunen, Koulutusasiantuntija, utbildningsexpert 

Snellmaninkatu 5, 00170 Helsinki

0295150227 

Kati Kivistö, Koulutusasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150292 

Satu Ojala, Koulutuskoordinaattori 

Snellmaninkatu 5, 00170 Helsinki

0295150162 

Sari Piiroinen, Koulutuskoordinaattori 

Snellmaninkatu 5, 00170 Helsinki

0295150277 

Minna Sipola, Koulutusasiantuntija 

Snellmaninkatu 5, 00170 Helsinki

0295150419 

Aino Weissenfelt, Koulutuskoordinaattori 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150312 

Marika Yli-Ikkelä, Koulutuspäällikkö 

Snellmaninkatu 5, 00170 Helsinki

0295150174 

Oikeusapu- ja ulosottoyksikkö

Kirta Heine, hallitusneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150214 

Sanna Helesuo, erikoissuunnittelija 

0295150005 

Tuire Honko, neuvotteleva virkamies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150242 

Kristina Hänninen, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150158 

Harri Jeskanen, suunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150132 

Kari Liede, hallitusneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150210 

Merja Muilu, hallitusneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150200 

Anni Pentti, koordinaattori 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150327 

Antti Rein, ylitarkastaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150402 

Maaria Rubanin, hallitusneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150140 

Päivi Tiainen-Hyrkäs, hallitussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150262 

Talous- ja henkilöstöhallintoyksikkö

Sari ( OM ) Aho, Pääluottamusmies 

0295150205 

Ani Antila-Virtanen, toimistosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150460 

Heidi Havinmaa, Virkamiesharjoittelija 

0295150113 

Tuija Heino, Pääluottamusmies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

Ville Huovinen, Virkamiesharjoittelija 

0295150251 

Lauri Liusvaara, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150160 

Eija Mikkonen, viestintäasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150420 

Heli Mäki-Rautila, Virkamiesharjoittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

Satu-Maaria Natunen, hallitussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150456 

Sanna Nevalainen, Projektikoordinaattori 

0295150017 

Kaija Nykänen, henkilöstösihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150144 

Ahti Penttinen, hallitusneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150538 

Sakari Perkiömäki, tarkastaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150472 

Toni Pihlajamäki, toimistosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150091 

Jouko Ponnikas, ylitarkastaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150080 

Alice Utriainen, Pääluottamusmies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

Tuomioistuinyksikkö

Raimo Ahola, Suunnittelupäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150286 

Inka Grönqvist, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150096 

Anne Hallavainio, hallitusneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150458 

Tiia Hallivuori, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150072 

Jennimari Huovinen, hallitussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150394 

Jarkko Mannerhovi, hallitussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150232 

Jyrki Määttä, projektipäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295649743 

Kirsi Nevalainen, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10 ,00130 Helsinki

0295150382 

Sami Pajukangas, suunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150594 

Ari Pajuniemi, erikoissuunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150216 

Tuula Pääkkönen, kehittämispäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150082 

Mika Risla, hallitussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150190 

Paula Sorjonen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150078 

Teija Suvilampi, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150452 

Sanna Tiensuu, asiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150273 

Sisäisen tarkastuksen yksikkö

Sisäisen tarkastuksen yksikkö

Kaisa Sistonen, Tarkastusjohtaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150436 

Talousyksikkö

Talousyksikkö

Sanna Appelberg, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150167 

Olli Dahlberg, Taloussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

Carola Hautamäki, taloushallinnon asiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150308 

Paula Kattelus, Taloustarkastaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150272 

Tapio Laamanen, talousjohtaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150290 

Anu Laine, Taloustarkastaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150274 

Jouni Rutanen, neuvotteleva virkamies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150234 

Juha Saunamäki, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150192 

Miika Snellman, budjettineuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150126 

Tietohallintoyksikkö

Tietohallintoyksikkö

Jari Jauhiainen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150324 

Juho Kämäri, suunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150187 

Riitta Marttila, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150542 

Tarmo Maunu, Tietohallintojohtaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150315 

Erkki Saukkonen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150530 

Tuomarinkoulutuslautakunta

Tuomarinkoulutuslautakunta

Minna Hyttinen, sihteeri 

Pohjoisesplanadi 3, 00130 Helsinki

0295643440 

Sinan Yasar, Virkamiesharjoittelija 

Viestintäyksikkö

Viestintäyksikkö

Anja Heinemann, verkkopäätoimittaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150182 

Minsu Kuusisto, visuaalinen suunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150107 

Hille Puusaari, viestintäasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150261 

Kati Pärnänen, viestintäjohtaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150288 

Ulla Rehula, viestintäasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150188 

Jenni Tuhkanen, korkeakouluharjoittelija 

Henna-Katriina Tuominen, viestintäasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150145 

Eeva Vallisaari, viestintäpäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150592 

Ylin johto

Ylin johto

Antti Häkkänen, oikeusministeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

Lauri Koskentausta, oikeusministerin erityisavustaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150131 

Sami Manninen, kansliapäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150318 

Pekka ( OM ) Timonen, kansliapäällikkö 

Eteläesplanandi 4, 00130 Helsinki