Korruptio Pohjoismaissa -seminaari 2.12.

Ministry of Justice
Julkaisuajankohta 7.11.2025 14.17
Tyyppi:Uutinen

Korruptionvastaisen päivän seminaari pidetään Helsingissä tiistaina 2.12. klo 12–15.30 teemana korruptio ja järjestäytynyt rikollisuus Pohjoismaissa. Tilaisuudessa on tänä vuonna esillä tutkijoiden ja kansalaisjärjestöjen näkökulma Pohjoismaisessa korruptiossa. Tilaisuuteen voi osallistua paikan päällä tai etänä Teamsin välityksellä.

Miten korruptio ilmenee Pohjoismaissa? Millaisia riskialueita on tunnistettu maissa, joissa korruptiota havaitaan ainakin kansainvälisesti vertaillen vähän? 

Korruptionvastaisen päivän seminaarissa Korruptio Pohjoismaissa  tasapainoilua luottamuksen ja valvonnan välillä tiistaina 2.12. klo 12–15.30 tuodaan esiin ja keskustellaan Pohjoismaille yhteisistä korruption ilmiöistä. Lisäksi tarkastellaan, miten ongelmia on torjuttu ja mitä korruptioon liittyviä uusia ilmiöitä on nousemassa esiin. 

Yksi seminaarissa käsiteltävistä aiheista on korruption ja järjestäytyneen rikollisuuden väliset yhteydet. Järjestäytyneet rikollisryhmät käyttävät korruptiota ja epäasiallista vaikuttamista toiminnassaan. Näin ollen valmius tunnistaa ja torjua järjestäytyneeseen rikollisuuteen liittyvää uhkia liittyy myös korruptiontorjuntaan. 

Korruptionvastaisen päivän seminaari on osa Pohjoismaiden ministerineuvoston oikeussektorin Suomen puheenjohtajuuskautta.  

Tilaisuudessa osa puheenvuoroista on englanniksi, muuten tilaisuuden kieli on suomi.  

Tilaisuudessa ovat puhumassa muun muassa tutkijatohtori Emanuel Wittberg Linköpingin yliopistosta, Transparency International Ruotsin paikallisjärjestön pääsihteeri Ulrik Åshuvud sekä tutkijatohtori Emma Villman Kriminologian ja oikeuspolitiikan instituutista. Lisäksi kuullaan muita korruptiontorjunnan asiantuntijoita.  

Ilmoittaudu mukaan tästä 1.12. klo 12 mennessä.  Voit osallistua paikan päällä valtioneuvoston kokouskeskuksessa Mariankatu 9, Helsinki, kokoustila Paja tai etänä Teamsin välityksellä. Osallistumislinkki lähetetään myöhemmin.  

Seminaari on maksuton ja avoin kaikille aiheesta kiinnostuneille. Tervetuloa mukaan! 

Samalla voimme kertoa, että oikeusministeriö on asettanut korruptionvastaisen yhteistyöverkoston toimikaudelle 2025–2027. Korruptionvastaisen yhteistyöverkoston tavoitteena on myötävaikuttaa siihen, että korruptiota esiintyy Suomessa mahdollisimman vähän. Lue lisää yhteistyöverkostosta täältä.

Ohjelma

12.00 Alkusanat

12.10 Corruption risks in the Nordics – need for new responses?, Ulrik Åshuvud, Transparency International Ruotsi

12.35 Corruption in welfare states, Emanuel Wittberg, Linköpingin yliopisto

13.25 Linkages between work-related crime, labour exploitation and corruption in Nordic countries, Natalia Ollus, Euroopan Kriminaalipolitiikan Instituutti HEUNI

14.00 tauko

14.20 Järjestäytynyt rikollisuus ja viranomaistoimintaan vaikuttaminen Pohjoismaissa, Emma Villman, Kriminologian ja oikeuspolitiikan instituutti KRIMO

15.00 Strategiat ja korruptiontorjunta Suomessa – mitä voimme oppia pohjoismaisista ilmiöistä?, Vesa Muttilainen, Poliisiammattikorkeakoulu

Keskustelu

15.25 Lopetus, Venla Mäntysalo, oikeusministeriö
 

 

Seminaari on tuotettu osana oikeusministeriön Tehoa korruptiontorjuntaan -hanketta. Hanke on saanut osarahoituksen EU:n ISF-rahastolta.  Lue lisää hankkeesta ja korruptiontorjunnasta

Lisätietoja tilaisuudesta: [email protected]

Muokattu tapahtuman viimeistä ilmoittautumispäivää (25.11.)

Lisätty tilaisuuden ohjelma (27.11.)