Hallituksen esitys Euroopan yhteisöjen taloudellisten etujen suojaamista koskevaan yleissopimukseen liittyvän pöytäkirjan voimaansaattamisesta sekä sellaisen lahjonnan torjumisesta, jossa on osallisin

OM0290:00/06/01/1998 Statute drafting

Tarkoituksena on laatia hallituksen esitys korruptiopöytäkirjan ja -sopimuksen voimaansaattamisesta sekä rikoslain 16 ja 40 luvuvn lahjusrikoksia koskevien säännösten muuttamisesta.

Luonnos hallituksen esitykseksi on tullut lausunnolta ja se on tarkoitus viimeistellä. EU:ssa valmisteltava korruptiosopimuksen selitysmuistio ei ole vielä valmistunut.

Basic information Completed

Project number OM0290:00/06/01/1998

Case numbers 1638/04/98 OM

Set by Ministry of Justice

Term/schedule – 13.11.1998

Date of appointment

Law drafting

Government proposal HE 46 ja 102/1998 vp annettu 8.5.1998

Adopted statute 3 Lakia vahvistettu 13.11.1998

Project status

Goals and results

Tavoitteena on saattaa voimaan korruptiopöytäkirja ja korruptiosopimus.

Starting points

Euroopan unionin jäsenvaltiot ovat allekirjoittaneet korruptiopöytäkirjan 27.9.1996 ja korruptiosopimuksen 26.5.1997. Amsterdamin Eurooppa-neuvosto on kesäkuussa 1997 hyväksymässään järjestäytyneen rikollisuuden torjuntaa koskevassa toimintaohjelmassa asettanut tavoitteeksi sen, että jäsenvaltiot ratifioisivat sopimuksen vuoden 1998 puoliväliin mennessä.

Developing and statute drafting in the Government

The ministries implement the Government Programme, draft acts and other statutes, and promote reforms through different kinds of projects, working groups and bodies. Information on all this is available on the Government website.

All ministries' projects are available on the Government website valtioneuvosto.fi/en/projects