Påminnelse via sms ökade valdeltagandet i välfärdsområdes- och kommunalvalet 2025

justitieministerietstatsrådets kommunikationsavdelning
Utgivningsdatum 26.5.2026 12.40
Typ:Pressmeddelande

Resultaten av ett försök som gjordes i samband med välfärdsområdes- och kommunalvalet 2025 visar att sms-påminnelser om kommande val ökar valdeltagandet. Resultaten bekräftar tidigare observationer om hur effektiva sms-påminnelser är.

I samband med välfärdsområdes- och kommunalvalet 2025 gjordes ett försök där över 345 000 röstberättigade fick en påminnelse via sms om att rösta i valet. Målgruppen bestod av personer bosatta i kommuner som använder elektroniskt rösträttsregister.

Ungefär en femtedel slumpmässigt utvalda finsk- och svenskspråkiga röstberättigade fick en sms-påminnelse, medan en kontrollgrupp inte fick något meddelande.
Resultaten av försöket visar att en påminnelse via sms ökade valdeltagandet statistiskt signifikant bland både unga och äldre. Valdeltagandet bland finsk- och svenskspråkiga väljare under 30 år ökade med i genomsnitt cirka 0,9 procentenheter. Bland väljare som är äldre än så var ökningen i valdeltagandet i genomsnitt cirka 0,7 procentenheter. När det gäller äldre väljare var effekten av sms-påminnelser tydligast i grupper med lågt valdeltagande.

Påminnelsen fick större genomslag på mottagarens modersmål och tack vare spridningseffekter

I fråga om väljare med ett främmande språk som modersmål undersöktes också vilken inverkan sms-påminnelsens språk har. Bland talarna av Finlands 21 vanligaste registrerade främmande modersmål fick en tredjedel en påminnelse på finska och på svenska och en tredjedel på sitt eget modersmål och på finska. Den återstående tredjedelen fungerade som kontrollgrupp.

När det gäller personer med ett främmande språk som modersmål visade sig påminnelser på det egna modersmålet vara något effektivare. Påminnelser på mottagarens modersmål ökade valdeltagandet med 1,1 procentenheter, medan påminnelser på finska och svenska ökade valdeltagandet med 0,6 procentenheter. En påminnelse på det egna modersmålet hade särskilt stor effekt på personer från Västeuropa.

I studien konstaterades dessutom att påminnelsens effekt sträckte sig längre än till den enskilda mottagaren och även påverkade hur andra i samma hushåll röstade.

Studien bekräftar tidigare observationer om sms-påminnelsers genomslag

Syftet med försöket 2025 var att utreda om resultaten från tidigare studier där sms-påminnelser har bevisats ha en positiv effekt på ungas valdeltagande upprepas när påminnelser skickas till hela den röstberättigade befolkningen. Som en ny infallsvinkel undersöktes om påminnelser på det egna modersmålet är ett ännu effektivare sätt att öka valdeltagandet. Studien visade att valdeltagandet ökade bland hela befolkningen. Dessutom var påminnelsen något effektivare om den var skriven på mottagarens eget modersmål.

Studien gjordes av Åbo universitet, justitieministeriet och statsrådets kanslis beteendevetenskapliga Kettu-arbetsgrupp i samarbete med Statistikcentralen och Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata. Studien finansierades av rådet för strategisk forskning.

Tidigare studier av samma forskargrupp behandlade endast unga väljare. I en studie i samband med välfärdsområdesvalet 2022 ökade sms-påminnelser valdeltagandet mest bland unga som levde i hushåll med lågt valdeltagande men som själva hade röstat i tidigare val. Påminnelserna ledde också till ökat valdeltagande bland föräldrarna till de unga som fått ett meddelande. Resultaten var likartade i det försök som gjordes i samband med riksdagsvalet 2023. Dessutom konstaterades att effekten av sms-påminnelser inte håller i sig till följande val.

Bland unga är valdeltagandet fortfarande lågt

I Finland är valdeltagandet bland unga vuxna klart lägre än valdeltagandet bland äldre väljare. I välfärdsområdes- och kommunalvalet 2025 röstade omkring 34 procent av röstberättigade under 30 år, medan motsvarande andel bland äldre var cirka 54 procent. Dessutom är till exempel låg utbildnings- och inkomstnivå och invandrarbakgrund faktorer som är förknippade med ett betydligt lägre valdeltagande.

Ett lågt valdeltagande kan leda till att alla grupper inte är jämlikt representerade i beslutsfattandet. Enligt studien är sms-påminnelser ett enkelt och fungerande sätt att öka valdeltagandet och minska skillnaderna mellan olika befolkningsgrupper.

Mer information:

Salomo Hirvonen, forskardoktor, Åbo universitet, [email protected], tfn +358 40 158 5628
Janne Tukiainen, professor, Åbo universitet, [email protected], tfn +358 50 308 3620
Niklas Wilhelmsson, justitieministeriet, [email protected], tfn+358 295 150 348