Basic information Completed
Project number OM013:00/2004
Case numbers OM 1/40/2004
Set by Ministry of Justice
Term/schedule 1.3.2004 – 25.6.2005
Date of appointment 27.2.2004
Goals and results
Lainsäädännön vaikutusarvioinnin tukiryhmän tehtävänä on tukea lainvalmisteluhankkeiden vaikutusarvioiden tekemistä, kartoittaa vaikutusten arviointikriteerejä ja -menetelmiä, tarkastella tehtyjä vaikutusarvioita menetelmien kehittämisen näkökulmasta, selvittää mahdollisia vaikutusarviointiin liittyviä ongelmia ja keinoja tuen saamiseksi korkealaatuisen vaikutusarvioinnin toteuttamiselle ja tehdä havainnoistaan yhteenveto kehittämissuosituksineen.
Starting points
Valtioneuvoston kanslian päätöksellä (VNK007/00/2003) asetettiin 25.06.2003 valtioneuvoston lainvalmistelun suunnittelun ja johtamisen kehittämisryhmä (lainvalmistelun kansliapäällikköryhmä). Lainvalmistelun kansliapäällikköryhmän toimikausi on 25.06.2003?25.06.2005, minkä jälkeen tehdään saatujen kokemusten perusteella päätös toimikauden jatkamisesta. Kansliapäällikköryhmän toimeksiannossa korostetaan erityisesti sääntelyn vaikutusten arviointia ja todetaan, että ryhmän tulee tehdä ehdotuksia vaikutusten arvioinnin parantamiseksi. Kansliapäällikköryhmä on asettanut lainsäädännön vaikutusarvioinnin tuen pilottihankkeen. Ryhmä on valinnut eri hallinnonaloilta viisi yhteiskunnallisesti merkittävää hanketta, joille keskeisten vaikutusarviointiohjeistusta antaneiden ministeriöiden toivotaan antavan tarvittaessa tukea vaikutusten arvioinnissa. Hankkeet ovat aluehallinnon vahvistamishanke (SM), luvanvaraisesta henkilöliikenteestä tiellä annetun lain kokonaisuudistuksen (343/1991) taksiliikennettä koskeva HE (LVM), kaivoslain kokonaisuudistus (KTM), naisten ja miesten välisestä tasa-arvosta annetun lain muuttaminen (STM) sekä suunnitelmien ja ohjelmien ympäristövaikutusten arviointia koskevan direktiivin täytäntöönpano (YM).
Työryhmän määräaika on 25.6.2005 mennessä.
Other documents and memorandums
-
3.6.2005 Valtiovarainministeriö
Lainsäädännön vaikutusarvioinnin kehittäminen; lainsäädännön vaikutusarvioinnin tuen pilottihankkeen RTF
2.6.2005 Valtiovarainministeriö
Letter 8.5.2004
27.2.2004 Oikeusministeriö
Letter 8.5.2004
13.2.2004 Sisäasiainministeriö
Letter 8.5.2004
13.2.2004 Ympäristöministeriö
Letter 8.5.2004
12.2.2004 Sosiaali- ja terveysministeriö
Letter 8.5.2004
11.2.2004 Valtiovarainministeriö
Pyyntö asiantuntijoiden nimeämiseksi lainsäädännön vaikutusarvioinnin pilottihankkeeseen; kirje DOC
6.2.2004 Oikeusministeriö
Pyyntö asiantuntijoiden nimeämiseksi lainsäädännön vaikutusarvioinnin pilottihankkeeseen
6.2.2004 OM
Setting-up and organisation
Lainsäädännön vaikutusarvioinnin tuen pilottihanke; asettamispäätös DOC
27.2.2004 Oikeusministeriö
Developing and statute drafting in the Government
The ministries implement the Government Programme, draft acts and other statutes, and promote reforms through different kinds of projects, working groups and bodies. Information on all this is available on the Government website.
All ministries' projects are available on the Government website valtioneuvosto.fi/en/projects