Kuluttajariitojen vaihtoehtoinen riitojenratkaisu

OM011:00/2014 Statute drafting

Direktiivin (ns. ADR-direktiivi) tarkoituksena on varmistaa, että kaikissa jäsenvaltioissa on laadukkaita tuomioistuimen ulkopuolisia riidanratkaisuelimiä. Direktiivillä velvoitetaan jäsenvaltiot varmistamaan, että kuluttajien ja elinkeinonharjoittajien väliset riidat voidaan saattaa ADR-elimen ratkaistaviksi sekä asetetaan ADR-elimille minimilaatuvaatimukset. Lisäksi direktiivissä asetetaan velvoitteita elinkeinonharjoittajille, ADR-elimille ja kansallisille viranomaisille. Asetuksen (ns. ODR-asetus) tarkoituksena on perustaa sähköinen asiointipiste, ODR-foorumi, jonka kautta olisi mahdollista toimittaa valitus toimivaltaiselle ADR-elimelle rajat ylittävissä sähköistä kaupankäyntiä koskevissa riidoissa. ODR-foorumi ei itse ratkaisisi riitoja, vaan sen tehtävänä olisi etsiä asiassa toimivaltainen kansallinen riidanratkaisuelin ja välittää sille kuluttajan ODR-foorumissa tekemä valitus.

Basic information Completed

Project number OM011:00/2014

Case numbers OM 2/471/2011

Set by Ministry of Justice

Term/schedule 7.4.2014 – 9.1.2016

Date of appointment 7.4.2014

Law drafting

Government proposal 74/2015 Information on parliamentary proceedings

Parliamentary reply 69/2015

Adopted statute Lait 1696-1670/2015
Adopted statute Valtioneuvoston asetus 5/2016
Adopted statute Oikeusministeriön asetukset 3-4/2016

Contact person
Riitta Haapasaari, Erityisasiantuntija
tel. 02951 50139
[email protected]

Project status

Goals and results

ADR-direktiivin täytäntöönpano ja ODR-asetuksen tarkoituksenmukaisen soveltamisenkannalta tarpeellisten tarkistusten tekeminen lainsäädäntöön.

Starting points

Komissio on antanut aiemmin kaksi suositusta vaihtoehtoisesta kuluttajariitojen ratkaisusta (98/257/EY ja 2001/310/EY) sekä perustanut kaksi verkostoa (ECC-NET ja FIN-NET), jotka käsittelevät vaihtoehtoista riidanratkaisua.

Developing and statute drafting in the Government

The ministries implement the Government Programme, draft acts and other statutes, and promote reforms through different kinds of projects, working groups and bodies. Information on all this is available on the Government website.

All ministries' projects are available on the Government website valtioneuvosto.fi/en/projects