EU:n oikeusministerit epävirallisessa tapaamisessa Kyproksella
EU-maiden oikeusministerit tapaavat Kyproksen EU‑puheenjohtajakauden epävirallisessa ministerikokouksessa perjantaina 23. tammikuuta. Kokouksen aiheena on muun muassa rikoshyödyn poisottamisen tehostaminen. Suomea edustaa oikeusministerin valtiosihteeri Teija Makkonen.
Oikeusministerikokouksessa on tarkoitus keskustella siitä, miten rikoshyöty voidaan nykyistä tehokkaammin saada pois. Rikoshyödyn takaisinhankinnan tehostaminen on tärkeää järjestäytyneen rikollisuuden torjumiseksi. Kokouksessa esillä on muun muassa julkisen ja yksityisen sektorin yhteisyhteistyö, ajantasainen lainsäädäntö ja uuden teknologian – kuten virtuaalivaluuttojen – tuomat haasteet. Uuden konfiskaatiodirektiivin täytäntöönpanon lisäksi Suomi helpottaa rikoshyödyn poisottamista esimerkiksi alentamalla vaadittavaa näyttökynnystä ja tehostamalla erityisesti rahanpesuun liittyvää rikoshyödyn takaisinsaamista.
Työlounaalla aiheena on nuorten ohjaaminen rikosseuraamusjärjestelmästä päihdehoitoon ja vankeuden vaihtoehtojen edistäminen. Suomi korostaa, että nuorten kiinnittymistä rikolliseen elämäntapaan voidaan estää ohjaamalla heidät ajoissa hoitoon ja tukipalveluihin sekä lisäämällä eri viranomaisten osaamista ja yhteistyötä. EU-tasolla tarvitaan hyvien käytäntöjen jakamista, tutkittua tietoa ja kohdennettua rahoitusta, jotka tukevat jäsenmaiden käytännön toimia. Suomi nostaa myös esiin huolen siitä, että katujengit ja järjestäytyneet rikollisryhmät käyttävät lapsia ja nuoria enenevässä määrin osana esimerkiksi huumausaineisiin liittyvää rikollista toimintaa.
Lisätietoja:
yksikönpäällikkö Eeva Aittoniemi, EU- ja kansainväliset asiat, p. 0295 150 170, [email protected]
Kokouksesta puheenjohtajakauden verkkosivulla (englanniksi)