Hyppää sisältöön
Valtioneuvosto ja ministeriöt Media

Henrik Haapajärvi fortsätter som statsministerns statssekreterare

Statsrådets kommunikationsavdelning
14.1.2021 14.34 | Publicerad på svenska 14.1.2021 kl. 15.47
Pressmeddelande 15/2021

Statsrådet utnämnde torsdagen den 14 januari Henrik Haapajärvi till statsminister Sanna Marins statssekreterare från och med den 18 januari 2021. Statssekreteraren utnämns för ministerns mandatperiod.

Haapajärvi är statssekreterare Mikko Koskinens ställföreträdare medan Koskinen är föräldraledig från den 17 september 2020 till den 17 januari 2021.

Ytterligare information: Timo Lankinen, understatssekreterare, tfn 0295 160 300, statsrådets kansli

Sivun alkuun