YK:n tietoverkkorikollisuussopimus
OM060:00/2024 Kehittäminen
YK:n yleiskokous perusti joulukuussa 2019 kaikille avoimen hallitustenvälisen ad hoc -komitean, joka sai tehtäväkseen laatia kattava kansainvälinen yleissopimus tieto- ja viestintätekniikan rikollisiin tarkoituksiin käyttämisen torjumiseksi. Sopimus avautui allekirjoituksille 25.10.2025 Hanoissa Vietnamissa.
Hankkeen perustiedot Käynnissä
Hankenumero OM060:00/2024
Asianumerot VN/23365/2024
Asettaja oikeusministeriö
Hankkeen vaihe Perusvalmistelu
Toimikausi/aikataulu 4.6.2024 – 7.4.2027
Asettamispäivä
Yhteyshenkilö
Jalo Vatjus-Anttila, Erityisasiantuntija
puh. +358 295 150 288
[email protected]
Hankkeen vaiheet
1.12.2019 – 24.10.2025 Neuvoteltavana
Muu
Komissio on käyttänyt EU:n ja sen jäsenvaltioiden puolesta puhevaltaa neuvotteluissa. Suomi on osallistunut EU.n kannanmuodostukseen ja koordinaation neuvoston työryhmässä.
25.10.2025 Odottaa allekirjoitusta
Muu
Sopimus avautui allekirjoituksille 25.10.2025 Hanoissa Vietnamissa.
Tavoitteet ja tuotokset
Tietoa yleissopimuksesta YK:n sivuilla:
https://www.unodc.org/unodc/en/cybercrime/convention/home.html
Ad hoc -komitean istunnot ja asiakirjat:
https://www.unodc.org/unodc/en/cybercrime/ad_hoc_committee/home
Valtioneuvoston kirjelmä eduskunnalle YK:n tieto- ja viestintätekniikan rikollisiin tarkoituksiin käyttämisen torjuntaa koskevaa kattavaa kansainvälistä yleissopimusta koskevista neuvotteluista (U 32/2024 vp):
https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/KasittelytiedotValtiopaivaasia/Sivut/U_32+2024.aspx
Valtioneuvoston U-jatkokirjelmä UJ 19/2025 vp: Komission ehdotukset päätöksiksi YK:n tietoverkkorikollisuuden vastaisen yleissopimuksen allekirjoittamisesta ja hyväksymisestä unionin puolesta:
https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/Liiteasiakirja/Documents/EDK-2025-AK-32806.pdf
Lähtökohdat
Yleissopimus täydentäisi olemassa olevaa kansainvälisten sopimusten verkostoa kansainvälisen tietoverkkorikollisuuden aiempaa tehokkaammaksi torjumiseksi. Tällä hetkellä keskeisin kansainvälinen sopimus tällä alalla on Euroopan neuvoston tietoverkkorikollisuutta koskeva yleissopimus (ns. Budapestin sopimus SopS 59 ja 60/2007) ja sen lisäpöytäkirjat.
Sopimuksen soveltamisala olisi laaja. Se sisältäisi määräyksiä niin kriminalisoinneista kuin valtioiden välisestä rikosoikeudellisesta yhteistyöstä mm. sähköisen todistusaineiston osalta. Yleissopimus on maantieteellisesti laajempi kuin Euroopan neuvoston Budapestin yleissopimus.
Sopimusneuvotteluita on vuosien 2022–2024 käyty kaikkiaan yhdeksän kierrosta. Sopimusneuvottelut on saatettu päätökseen New Yorkissa heinäkuun 2024 lopussa, jolloin sopimus hyväksyttiin. YK:n yleiskokous hyväksyi sopimuksen joulukuussa 2024. Allekirjoitusseremonia järjestettiin Vietnamissa 25.-26.10.2026. Muun muassa Euroopan unioni ja useat sen jäsenvaltiot allekirjoittivat sopimuksen tuolloin.
Ryhmittelemättömät
Henkilö
Rooli, Toimikausi
Vatjus-Anttila, Jalo
Erityisasiantuntija
oikeusministeriö
Rooli: Vastuuhenkilö
4.6.2024 –
Vatjus-Anttila, Jalo
Erityisasiantuntija
oikeusministeriö
Rooli: Hankkeen yhteyshenkilö
4.6.2024 –
Säädösvalmistelu ja kehittäminen valtioneuvostossa
Ministeriöt toteuttavat hallitusohjelmaa, valmistelevat lakeja ja muita säädöksiä sekä vievät eteenpäin uudistuksia erilaisissa hankkeissa, työryhmissä ja toimielimissä.
Kaikkien ministeriöiden hankkeet löydät valtioneuvoston verkkosivuilta valtioneuvosto.fi/hankkeet