Demokratia-, kieli- ja perusoikeusasioiden yksikkö (DKY)

Demokratia-, kieli- ja perusoikeusasioiden yksikkö (DKY)

Milla Aaltonen, hankepäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150061 

Panu Artemjeff, erityisasiantuntija 

yhdenvertaisuus

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150211 

Sami Demirbas, asiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150233 

Maija Haltia, Johdon assistentti 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150608 

Johanna Hautakorpi, neuvotteleva virkamies 

alkuperäiskansat

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150018 

Mari Henttinen, korkeakouluharjoittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150076 

Heini Huotarinen, neuvotteleva virkamies 

kansalaisaloite puoluerekisteri vaalit äänestäminen

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150127 

Anni Juvonen, korkeakouluharjoittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150249 

Arto Jääskeläinen, vaalijohtaja 

kansanäänestys puoluerekisteri vaalit äänestäminen

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150128 

Peter Kariuki, ylitarkastaja 

etniset suhteet

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150191 

Satu Kaskinen, neuvotteleva virkamies 

EU:n perusoikeusvirasto perusoikeudet

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150322 

Ellen Lindholm, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150193 

Mia Luhtasaari, hankekoordinaattori 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150130 

Vava Lunabba, ylitarkastaja 

kielilainsäädäntö

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150136 

Michaela Moua, Projektiasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150229 

Liisa Männistö, asiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150231 

Katriina Nousiainen, ylitarkastaja 

EU:n oikeusalan rahoitusohjelmat yhdenvertaisuus

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150275 

Laura Nurminen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

Krista Nuutinen, hankepäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150084 

Yrsa Nyman, neuvotteleva virkamies 

alkuperäiskansat saamelaisasiat yhdenvertaisuus

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150293 

Vinh Pham, korkeakouluharjoittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150093 

Henni Purtonen, avustaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150148 

Anna Saarela, hallitussihteeri 

puoluerekisteri vaalit äänestäminen

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150050 

Anneli Salomaa, projektipäällikkö 

kansalaisaloite

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150164 

Nadezda Savolainen, Assistentti 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150002 

Maria Soininen, ylitarkastaja 

kielilainsäädäntö

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150067 

Nina Suorsa, tarkastaja 

etniset suhteet

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150279 

Johanna Suurpää, johtaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150534 

Corinna Tammenmaa, Kieliasiainneuvos 

kielilainsäädäntö

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150181 

Kaisa Tiusanen, neuvotteleva virkamies 

EU:n perusoikeusvirasto perusoikeudet

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150169 

Terttu Tuomi, hallinnollinen avustaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150206 

Maria Wakeham-Hartonen, erityisasiantuntija 

kansalaisvaikuttaminen

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150416 

Niklas Wilhelmsson, neuvotteleva virkamies 

kansalaisvaikuttaminen

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150348 

Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunta

Hanna Kiiskinen, esittelijä 

Vuorikatu 24, 00100 Helsinki

0295150212 

Juhani Kortteinen, pääsihteeri 

Vuorikatu 24, 00100 Helsinki

0295150151 

Pasi Ontermaa, osastosihteeri 

Vuorikatu 24, 00100 Helsinki

0295150159 

Hallintoyksikkö

Hallintoyksikkö

Arja Apajalahti-Laine, Hallintojohtaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150514 

Tanja Jaatinen, Tietosuojalautakunnan sihteeri 

henkilörekisterit tietosuoja

0295543500 

Hallintoasioiden vastuualue

Matti Aitta, Riskienhallinnan erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150445 

Joanna Grandell, ylitarkastaja 

nimilainsäädäntö

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150220 

Aki Hietanen, kehittämispäällikkö 

Finlex säädöskokoelma

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150510 

Tiina Husso, Projektikoordinaattori 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150287 

Kaija Jalasmäki, suunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150089 

Johanna ( OM ) Järvinen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150004 

Riitta Kupiainen, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150184 

Veijo Kylander, tarkastaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150268 

Eila Nurmilaukas, suunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150424 

Johanna Nyberg, hallitussihteeri 

avioliittolainsäädäntö armahdukset

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150068 

Saara Packalén, suunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150073 

Anna Rajala, suunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 Heslinki

0295150060 

Tarja Riskilä, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150186 

Oili Salminen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150588 

Minna Ylimaunu, projektipäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150001 

Henkilöstöasioiden vastuualue

Henkilöstöasiantuntij - 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150355 

Marja-Liisa Hakkarainen, henkilöstösuunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150468 

Satu Haukanheimo, avustaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

Satu Kainulainen, henkilöstöasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150075 

Leena Koski-Homi, Kehittämisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150180 

Kaisa-Riitta Koskivaara, henkilöstöasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150490 

Eila Kröger, henkilöstöasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150134 

Elisa Kumpula, hallitussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

Minna Markkila, hallitussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150094 

Nina Oksanen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150404 

Eija Palonen, henkilöstösuunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150153 

Taru Ritari, Henkilöstöpäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150306 

Sanna Ryhänen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150442 

Soile Sikström, Kehittämisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

Ulla Westermarck, hallitussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150102 

Johdon tuki

Mikko Aaltonen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150092 

Riikka Hyppönen, johdon sihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150163 

Teija Moilanen, ministerin sihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150434 

Tuuli Mustonen, johdon sihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150125 

Mari Mäki, johdon sihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150086 

Helena Pirinen, hallinnollinen avustaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150198 

Venla Salmi, Johtava asiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150064 

Maija Säkäjärvi, Johdon asiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150124 

Kriminaalipoliittinen osasto

Kriminaalipoliittinen osasto

Arto Kujala, osastopäällikkö 

Mannerheimintie 4, 00100 Helsinki

0295150408 

Kriminaalipolitiikka- ja rikoksentorjuntayksikkö / KRY

Markus Alanko, Erikoissuunnittelja 

rikoksentorjunta

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150400 

Catharina Groop, neuvotteleva virkamies 

korruptio

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150207 

Mika Junninen, Erikoissuunnittelja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150406 

Aarne Kinnunen, apulaisosastopäällikkö 

korruptio kriminaalipolitiikka rikoksentorjunta

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150580 

Katriina Kiviharju, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150254 

Riikka Kostiainen, viestintäasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150252 

Laura Mynttinen, Toimistopäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150265 

Juuso Oilinki, erityisasiantuntija 

korruptio

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150323 

Minna Piispa, neuvotteleva virkamies 

rikoksentorjunta

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150223 

Elina Ruuskanen, erityisasiantuntija 

rikoksen uhrit valtionavustukset

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150418 

Saija Sambou, erikoissuunnittelija 

rikoksentorjunta

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150352 

Mervi Sarimo, neuvotteleva virkamies 

rikoksen uhrit valtionavustukset

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150570 

Tiia Talvitie, suunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150110 

Syyttäjä- ja rikosseuraamusyksikkö / SRY

Mika ( OM ) Aalto, neuvotteleva virkamies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150171 

Eija Hakala-Kovanen, johdon sihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150578 

Anne Hartoneva, hallitusneuvos 

rangaistusten täytäntöönpano rikosseuraamusjärjestelmä yhdyskuntaseuraamukset

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150344 

Tuuli Herlin, erikoissuunnittelija 

rikosseuraamusjärjestelmä

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150602 

Katariina Jahkola, hallitusneuvos 

Euroopan syyttäjänvirasto (EPPO) kriminaalipolitiikka rikosseuraamusjärjestelmä syyttäjät

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150246 

Anni Karnaranta, erityisasiantuntija 

rikosseuraamuslaitos rikosseuraamusjärjestelmä vankilat ja yhdyskuntaseuraamustoimistot

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150197 

Anne Kohvakka, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150183 

Miia Ljungqvist, neuvotteleva virkamies 

Euroopan syyttäjänvirasto (EPPO) syyttäjät

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150112 

Juho Martikainen, Lainsäädäntöneuvos 

rangaistusten täytäntöönpano rikosseuraamusjärjestelmä sakon muuntorangaistus tutkintavankeus vankilat ja yhdyskuntaseuraamustoimistot

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150520 

Kristina Mattila, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150384 

Jukka Oikarainen, erityisasiantuntija 

syyttäjät

Eteläesplanadi 10, 000130 Helsinki

0295150085 

Riitta Punju, Erikoissuunnittelja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150154 

Mirja Salonen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150052 

Paulina Tallroth, Hallitusneuvos / Regerinsråd 

rikosseuraamusjärjestelmä

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150146 

Lainvalmisteluosasto

Lainvalmisteluosasto

Sami Manninen 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150318 

Johdon tuki

Hanna-Leena Iso-Ketola, erikoissuunnittelija 

lainvalmistelun kehittäminen parempi sääntely

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150506 

Raili Paananen, johdon sihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150296 

Taina Riihinen, Lainsäädäntöneuvos 

lainvalmistelukoulutus lainvalmistelun kehittäminen lakikieli parempi sääntely

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150218 

Julkisoikeuden yksikkö

Kristel Englund, neuvotteleva virkamies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150117 

Heini Färkkilä, erityisasiantuntija 

hallintomenettely hallinto-oikeus

Ritarikatu 2, 00170 Helsinki

0295150378 

Janina Groop-Bondestam, Lainsäädäntöneuvos 

Ahvenanmaan itsehallinto

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150334 

Johannes Heikkonen, Lainsäädäntöneuvos 

perustuslaki valtiosääntö

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150839 

Tyyni Holma-Paukkeri, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150374 

Tanja Jaatinen, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150056 

Marietta Keravuori-Rusanen, Lainsäädäntöneuvos 

hallintomenettely hallinto-oikeus

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150396 

Virpi Koivu, erityisasiantuntija 

tietosuoja henkilörekisterit

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150071 

Laura Kolinen, korkeakouluharjoittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150103 

Virpi Korhonen, Lainsäädäntöneuvos 

julkisuuslainsäädäntö tietosuoja turvallisuusselvitykset henkilörekisterit

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150100 

Tuula Majuri, lainsäädäntöjohtaja 

valmiuslainsäädäntö kokoontumislainsäädäntö perustuslaki

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150280 

Timo Makkonen, Lainsäädäntöneuvos 

ihmisoikeudet perusoikeudet sananvapauslainsäädäntö yhdenvertaisuus

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150230 

Arja Manner, Lainsäädäntöneuvos 

EU-tuomioistuin muutoksenhaku hallintolainkäyttö

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150450 

Anu Mutanen, erityisasiantuntija 

perustuslaki valtiosääntö

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150311 

Anu Talus, Lainsäädäntöneuvos 

henkilörekisterit tietosuoja

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150586 

Leena Vettenranta, erityisasiantuntija 

henkilörekisterit julkisuuslainsäädäntö tietosuoja turvallisuusselvitykset

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150372 

Olli Wikberg, Lainsäädäntöneuvos 

muutoksenhaku hallintolainkäyttö

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150253 

Laintarkastusyksikkö

Riku Ahola, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150356 

Leo Forss, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150043 

Katri Hautamäki, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150090 

Tiina Honkanen, Lainsäädäntöneuvos 

laintarkastus

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150360 

Marja Jokinen, osastosihteeri 

Eteläesplanad 10, 00130 Helsinki

0295150362 

Ann-Marie Malmsten, Lainsäädäntöneuvos 

lakikieli laintarkastus

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150496 

Jukka Nurmio, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150488 

Carolina Slangus-Forss, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150540 

Rikos- ja prosessioikeuden yksikkö

Mari Aalto, Lainsäädäntöneuvos 

konkurssi velkajärjestely

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150502 

Lena Andersson, lainsäädäntöjohtaja 

eläinsuojelurikokset ympäristörikokset

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150244 

Pekka Heinonen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150053 

Ville Hinkkanen, Lainsäädäntöneuvos 

haltijavastuu ihmiskauppa lasten seksuaalinen hyväksikäyttö pakkokeino rangaistus rikoslaki sakkomenettely ympäristörikokset

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150165 

Tanja Innanen, Lainsäädäntöneuvos 

harmaa talous kansainvälinen oikeusapu rikosasioissa rahanpesu rikoksentekijän luovuttaminen tuomioiden vastavuoroinen tunnustaminen rikosasioissa tuomittujen siirto

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150338 

Janne Kanerva, Lainsäädäntöneuvos 

esitutkinta ihmiskauppa lasten seksuaalinen hyväksikäyttö pakkokeino rikoslaki tietoverkkorikokset

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150176 

Sami Kiriakos, Lainsäädäntöneuvos 

rahanpesu

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150054 

Sami Korhonen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150129 

Maarit Leppänen, Lainsäädäntöneuvos 

sovittelu oikeudenkäyntikulut Bryssel I asetus eurooppalainen maksamismääräys eurooppalainen täytäntöönpanoperuste kansainvälinen oikeusapu siviiliasioissa Luganon sopimus muutoksenhaku oikeudenkäyntimenettelyä koskeva lainsäädäntö ryhmäkanne tuomioiden vastavuoroinen tunnustaminen riita-asioissa

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150276 

Arja Martikainen, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150388 

Jussi Matikkala, Lainsäädäntöneuvos 

huumausainerikokset korruptio lahjonta rikoslaki

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150486 

Liisa Ojala, Lainsäädäntösihteeri 

oikeudenkäynnin julkisuus oikeudenkäyntimenettelyä koskeva lainsäädäntö rikosprosessi

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150156 

Mikko ( OM ) Ojala, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150179 

Katariina Paakkanen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

Pauliina Pukari, korkeakouluharjoittelija 

Kirsi Pulkkinen, Lainsäädäntöneuvos 

oikeudenkäynnin julkisuus oikeudenkäyntimenettelyä koskeva lainsäädäntö rikosprosessi syytetyn oikeudet todistaminen oikeudenkäynnissä

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150438 

Lauri Rautio, erityisasiantuntija 

alkoholi- ja tupakkarikokset esitutkinta Euroopan syyttäjänvirasto (EPPO) harmaa talous korruptio lahjonta menettämisseuraamukset (konfiskaatio) syytetyn oikeudet tietoverkkorikokset

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150380 

Jukka Siro, erityisasiantuntija 

Sanna Vanhalakka, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150221 

Tuukka Vähätalo, Lainsäädäntösihteeri 

konkurssi sakkomenettely

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150240 

Yksityisoikeuden yksikkö

Anna Aarre-Ahtio, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150370 

Sofia Aspelund, Lainsäädäntöneuvos 

esineoikeus kauppalaki kiinnitys kuluttajansuoja kulutusluotto löytötavarat takaus verkkokauppa

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150554 

Riitta Haapasaari, erityisasiantuntija 

tuotevastuu vahingonkorvauslainsäädäntö vakuutuslainsäädäntö velkojen perintä

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150139 

Sirpa Halmela, toimistosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150225 

Aleksi Heikkilä, Tutkija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150283 

Johanna Hossa, Tutkija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150195 

Päivi Ijäs, toimistosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150366 

Jyrki Jauhiainen, Lainsäädäntöneuvos 

asunto-osakeyhtiö avoin yhtiö kommandiittiyhtiö osakeyhtiö osuuskunta säätiö yhdistys yhtiöoikeus arvopaperit lainvalmistelun kehittäminen

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150074 

Outi Kemppainen, Lainsäädäntöneuvos 

kansainvälinen yksityisoikeus adoptiot avioliittolainsäädäntö Bryssel II asetus edunvalvonta holhous isyyslainsäädäntö kansainväliset elatusapuasiat lapsioikeus perhelainsäädäntö perintö

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150260 

Katri Kummoinen, Lainsäädäntöneuvos 

kansainvälinen yksityisoikeus kauppalaki kuljetusoikeus  kuluttajansuoja kulutusluotto tuotevastuu vakuutuslainsäädäntö velvoiteoikeus verkkokauppa

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150266 

Antti Leinonen, lainsäädäntöjohtaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150264 

Laura Määttänen, Lainsäädäntöneuvos 

adoptiot avioliittolainsäädäntö hedelmöityshoidot kansainvälinen yksityisoikeus lapsioikeus perhelainsäädäntö Rooma II asetus sijaissynnytys vahingonkorvauslainsäädäntö

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150332 

Anni Piikki, korkeakouluharjoittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150066 

Susanna Polvi, toimistosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150152 

Pekka Pulkkinen, Lainsäädäntöneuvos 

arvopaperit esineoikeus kiinnitys kiinteistönkauppa lainhuudatus maakaari takaus velvoiteoikeus

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150224 

Jari Salila, Lainsäädäntöneuvos 

kiinteistönkauppa lainhuudatus maakaari ympäristöoikeus

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150584 

Assi Salminen, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150147 

Salla Silvola, Lainsäädäntöneuvos 

avioliittolainsäädäntö Bryssel II asetus hedelmöityshoidot isyyslainsäädäntö nimilainsäädäntö perhelainsäädäntö perintö sijaissynnytys

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150314 

Markus Tervonen, Lainsäädäntöneuvos 

asunto-osakeyhtiö avoin yhtiö kommandiittiyhtiö osakeyhtiö säätiö yhdistys yhtiöoikeus osuuskunta arvopaperit

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150558 

Yleisten kansainvälisten ja EU-asioiden yksikkö

Eeva Aittoniemi, neuvotteleva virkamies 

kansainvälinen yhteistyö, yleiset asiat oikeus- ja sisäasiat (EU)

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150170 

Seija Alanko, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150342 

Katja Arenmaa, EU-erityisasiantuntija 

oikeus- ja sisäasiat (EU)

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150504 

Jaana Jääskeläinen, Lainsäädäntöneuvos 

EU:n perussopimukset

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150284 

Hanna-Mari Kotivuori, Lainsäädäntöneuvos 

EU:n perussopimukset

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150480 

Sini Kumpulainen, eu-asiantuntija 

oikeus- ja sisäasiat (EU)

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150566 

Päivi Lahtinen, toimistosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150055 

Liisa Leppävirta, EU-erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150099 

Jussi Mäkinen, erityisasiantuntija 

EU:n oikeusalan rahoitusohjelmat kansainvälinen yhteistyö, yleiset asiat

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150528 

Tia-Maaret Möller, Lainsäädäntöneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150105 

Liisa Palola, toimistosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150498 

Anna Pohjalainen, eu-asiantuntija 

asiakirjajulkisuus julkisuuslainsäädäntö

Eteläesplandi 10, 00130 Helsinki

0295150194 

Jassi Saurio, eu-asiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150235 

Joonas Tervo, korkeakouluharjoittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150111 

Jussi Tikkanen, neuvotteleva virkamies 

kansainvälinen yhteistyö, yleiset asiat Viro/Baltia-yhteistyö Kiina-yhteistyö

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150270 

Sina Uotila, Lainsäädäntöneuvos 

lainvalmistelun kehittäminen parempi sääntely EU:n perussopimukset

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150536 

Marina Venäläinen, neuvotteleva virkamies 

Venäjä-yhteistyö kansainvälinen yhteistyö, yleiset asiat

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150236 

Sonya Walkila, Lainsäädäntöneuvos 

hallintomenettely perusoikeudet EU:n perussopimukset EU-tuomioistuin

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150201 

Oikeushallinto-osasto

Oikeushallinto-osasto

Kari Kiesiläinen, hallitusneuvos, osastopäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150138 

Anu Koivuluoma, erityisasiantuntija 

hallintolainkäyttö

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150228 

AIPA-hanketoimisto

Ulla Honkanen, asiantuntija 

Ratamestarinkatu 7 A, 00520 Helsinki

0295150226 

Pasi Kumpula, kehittämispäällikkö 

Ratamestarinkatu 7 A, 00520 Helsinki

0295150173 

Timo-Juhani Laurila, erityisasiantuntija 

Ratamestarinkatu 7 A, 00520 Helsinki

0295150199 

Marko Loisa, hankejohtaja 

Ratamestarinkatu 7 A, 00520 Helsinki

0295150175 

Minna ( OM ) Mattila, erityisasiantuntija 

Ratamestarinkatu 7 A, 00520 Helsinki

0295150189 

Tarja Salonen, hankesihteeri 

Ratamestarinkatu 7 A, 00520 Helsinki

0295150122 

Jukka-Pekka Sirviö, hankekoordinaattori 

Ratamestarinkatu 7 A, 00520 Helsinki

0295150361 

Krista Soukola, Kehityspäällikkö 

Ratamestarinkatu 7 A, 00520 Helsinki

0295150255 

HAIPA -hanketoimisto

Heidi Aalto, Assistentti 

Ratamestarinkatu 7 A, 00520 Helsinki

0295150305 

Sami Aalto, erityisasiantuntija 

Ratamestarinkatu 7 A, 00520 Helsinki

0295150325 

Esa Hakkola, erityisasiantuntija 

Ratamestarinkatu 7 A, 00520 Helsinki

0295150257 

Raija Hietala, hankekoordinaattori 

Ratamestarinkatu 7 A, 00520 Helsinki

0295150281 

Tuula Kivari, hankejohtaja 

Ratamestarinkatu 7 A, 00520 Helsinki

0295150546 

Miika Melama, hankearkkitehti 

Ratamestarinkatu 7 A, 00520 Helsinki

0295665687 

Noora Paajanen, erityisasiantuntija 

Ratamestarinkatu 7 A, 00520 Helsinki

0295150282 

Kari Tavisalo, IT-hankepäällikkö 

Ratamestarinkatu 7 A, 00520 Helsinki

Kansainvälisen oikeudenhoidon yksikkö

Anna-Lena Halttunen, Kansainvälisten asioiden sihteeri 

kansainväliset elatusapuasiat

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150364 

Inkeri Helenius, erityisasiantuntija 

kansainväliset elatusapuasiat

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150564 

Tuuli Kainulainen, hallitussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150474 

pöytäpuhelin Kansainvälisen oikeudenhoidon 

0916067628 

Juhani ( OM ) Korhonen, hallitusneuvos 

kansainvälinen oikeusapu rikosasioissa rikoksentekijän luovuttaminen tuomittujen siirto

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150208 

Maija Leppä, hallitussihteeri 

EU:n siviilioikeudellinen verkosto kansainvälinen oikeusapu siviiliasioissa lapsikaappaukset

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150301 

Taina Neira, hallitussihteeri 

kansainvälinen oikeusapu rikosasioissa rikoksentekijän luovuttaminen tuomittujen siirto

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150070 

Tanja Niemi, ylitarkastaja 

kansainväliset elatusapuasiat EU:n siviilioikeudellinen verkosto

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150464 

Merja Norros, hallitusneuvos 

kansainvälinen oikeusapu siviiliasioissa

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150590 

Hanna Rantala, hallitussihteeri 

kansainvälinen oikeusapu siviiliasioissa lapsikaappaukset

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150386 

Mimmu Rättilä, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150161 

Salla Sinervuo, korkeakouluharjoittelija 

Kasarmikatu 25, 00130 Helsinki

0295150841 

Eila Virta, hallinnollinen avustaja 

kansainväliset tiedoksiannot

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150256 

Koulutusyksikkö

Arja Kinnunen, Koulutusasiantuntija 

Snellmaninkatu 5, 00170 Helsinki

0295150227 

Kati Kivistö, Koulutusasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150292 

Satu Ojala, Koulutuskoordinaattori 

Snellmaninkatu 5, 00170 Helsinki

0295150162 

Sari Piiroinen, Koulutuskoordinaattori 

Snellmaninkatu 5, 00170 Helsinki

0295150277 

Minna Sipola, Koulutusasiantuntija 

Snellmaninkatu 5, 00170 Helsinki

0295150419 

Aino Weissenfelt, Koulutuskoordinaattori 

Snellmaninkatu 5, 00170 Helsinki

0295150312 

Marika Yli-Ikkelä, Koulutuspäällikkö 

Snellmaninkatu 5, 00170 Helsinki

0295150174 

Oikeusapu- ja ulosottoyksikkö

Kirta Heine, hallitusneuvos 

oikeusapu

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150214 

Sanna Helesuo, erikoissuunnittelija 

0295150005 

Tuire Honko, neuvotteleva virkamies 

oikeusapu

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150242 

Kristina Hänninen, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150158 

Harri Jeskanen, suunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150132 

Taneli Kuparinen, korkeakouluharjoittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

Kari Liede, hallitusneuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150210 

Merja Muilu, hallitusneuvos, apulaisosastopäällikkö 

asianajajat oikeusapu

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150200 

Anni Pentti, koordinaattori 

ulosotto ja maksuhäiriöt oikeusapu edunvalvonta

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150327 

Antti Rein, erityisasiantuntija 

ulosotto ja maksuhäiriöt

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150402 

Maaria Rubanin, hallitusneuvos 

edunvalvonta oikeusapu

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150140 

Päivi Tiainen-Hyrkäs, hallitussihteeri 

edunvalvonta

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150262 

Talous- ja henkilöstöhallintoyksikkö

Sari ( OM ) Aho, Pääluottamusmies 

0295150205 

Ani Antila-Virtanen, toimistosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150460 

Heidi Havinmaa, Virkamiesharjoittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150113 

Ville Huovinen, Virkamiesharjoittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150251 

Lauri Liusvaara, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150160 

Eija Mikkonen, viestintäasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150420 

Satu-Maaria Natunen, hallitussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150456 

Sanna Nevalainen, Projektikoordinaattori 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150017 

Kaija Nykänen, henkilöstösihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150144 

Sakari Perkiömäki, tarkastaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150472 

Toni Pihlajamäki, toimistosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150091 

Alice Utriainen, Pääluottamusmies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

Tuomioistuinyksikkö

Raimo Ahola, Suunnittelupäällikkö 

budjetti

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150286 

Inka Grönqvist, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150096 

Anne Hallavainio, hallitusneuvos 

lautamiehet tuomioistuimet

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150458 

Tiia Hallivuori, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150072 

Jennimari Huovinen, hallitussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150394 

Jarkko Mannerhovi, hallitussihteeri 

tuomioistuinharjoittelu

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150232 

Jyrki Määttä, projektipäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295649743 

Kirsi Nevalainen, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10 ,00130 Helsinki

0295150382 

Sami Pajukangas, suunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150594 

Ari Pajuniemi, erikoissuunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150216 

Tuula Pääkkönen, kehittämispäällikkö 

tuomioistuimet

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150082 

Mika Risla, hallitussihteeri 

lautamiehet oikeudenkäyntiavustajalautakunta

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150190 

Paula Sorjonen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150078 

Essi Suonvieri, korkeakouluharjoittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150048 

Teija Suvilampi, osastosihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150452 

Sanna Tiensuu, asiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150273 

Sisäisen tarkastuksen yksikkö

Sisäisen tarkastuksen yksikkö

Kaisa Sistonen, Tarkastusjohtaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150436 

Talousyksikkö

Talousyksikkö

Sanna Appelberg, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150167 

Olli Dahlberg, Taloussihteeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150014 

Carola Hautamäki, taloushallinnon asiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150308 

Paula Kattelus, Taloustarkastaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150272 

Tapio Laamanen, talousjohtaja 

budjetti

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150290 

Anu Laine, Taloustarkastaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150274 

Jouni Rutanen, neuvotteleva virkamies 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150234 

Juha Saunamäki, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150192 

Miika Snellman, budjettineuvos 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150126 

Tietohallintoyksikkö

Tietohallintoyksikkö

Jari Jauhiainen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150324 

Juho Kämäri, suunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150187 

Riitta Marttila, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150542 

Tarmo Maunu, Tietohallintojohtaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150315 

Erkki Saukkonen, erityisasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150530 

Tuomarinkoulutuslautakunta

Tuomarinkoulutuslautakunta

Minna Hyttinen, sihteeri 

Pohjoisesplanadi 3, 00130 Helsinki

0295643440 

Sinan Yasar, Virkamiesharjoittelija 

Viestintäyksikkö

Viestintäyksikkö

Anja Heinemann, verkkopäätoimittaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150182 

Minsu Kuusisto, visuaalinen suunnittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150107 

Hille Puusaari, viestintäasiantuntija 

sisäinen viestintä

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150261 

Kati Pärnänen, viestintäjohtaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150288 

Ulla Rehula, viestintäasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150188 

Jenni Tuhkanen, korkeakouluharjoittelija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150069 

Henna-Katriina Tuominen, viestintäasiantuntija 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150145 

Eeva Vallisaari, viestintäpäällikkö 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150592 

Ylin johto

Ylin johto

Antti Häkkänen, oikeusministeri 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

Lauri Koskentausta, oikeusministerin erityisavustaja 

Eteläesplanadi 10, 00130 HELSINKI

0295150131 

Pekka ( OM ) Timonen, kansliapäällikkö 

Eteläesplanandi 4, 00130 Helsinki