Utkast till regeringsproposition om ersättningstak för oskyldigt frihetsberövande på remiss
Regeringen föreslår gränser i euro för ersättningar som av statens medel betalas till oskyldigt anhållna, häktade eller dömda för lidande till följd av frihetsberövande. Ett ytterligare mål är att det ska vara mer förutsägbart att bestämma denna ersättning till oskyldigt frihetsberövade.
Projektet baserar sig på den riktlinje som statsminister Petteri Orpos regering fastställde vid sin halvtidsöversyn den 23 april 2025, enligt vilken det fastställs ett tak för de ersättningar som betalas till en oskyldigt häktad eller dömd.
– Den som konstaterats oskyldig har rätt till ersättning för det lidande som frihetsberövandet orsakat, men ersättningen ska vara jämlik och skälig. De höga ersättningar som uppmärksammats i offentligheten har främst förekommit i vissa internationella brottsmisstankar, där bevisningen redan från början varit svår att få fram, säger justitieminister Leena Meri.
I propositionen som nu är på remiss föreslås att det i lagen uttryckligen ska föreskrivas om beloppet av den ersättning som betalas för lidande per dygn och om de omständigheter som ska beaktas när ersättningen bestäms.
I den gällande lagen föreskrivs det om en persons rätt till ersättning till exempel när han eller hon har varit anhållen eller häktad på grund av brottsmisstanke och åtalet senare har förkastats. I lagen föreskrivs det dock inte om ersättningens belopp, utan de nuvarande ersättningsnivåerna baserar sig på rättspraxis och Statskontorets ersättningspraxis.
Den som utan grund har berövats sin frihet får för närvarande ersättning även för kostnader samt för minskade inkomster eller försämrad utkomst. Till denna del föreslås inga ändringar i lagen, utan ändringarna gäller endast beloppet av ersättningen för lidande.
Taket för ersättning för lidande föreslås vara 180 euro per dygn
Nu föreslås det att grundbeloppet för ersättningen ska vara 120 euro per dygn. Grundbeloppet motsvarar det grundbelopp som tillämpas i nuvarande rätts- och ersättningspraxis. Enligt förslaget kan ersättningen av särskilda skäl höjas till högst 180 euro eller sänkas till minst 80 euro. I nuvarande rätts- och ersättningspraxis har den dagliga ersättningen kunnat uppgå till 400 euro och i enskilda exceptionella fall till och med till högre belopp.
Den nuvarande ersättningsnivån i Finland är hög i jämförelse med ersättningsnivåerna i flera europeiska länder. Dessutom finns det i de centrala jämförelseländerna mer detaljerade bestämmelser eller riktlinjer än i Finland om beloppen av ersättningarna för lidande. Även i Sverige ses motsvarande bestämmelser om ersättning för oskyldigt frihetsberövande över.
Det föreskrivs särskilt om ersättningar för lidande i situationer där en person har meddelats reseförbud eller förstärkt reseförbud eller ålagts häktningsarrest. I dessa fall är ersättningen 20–60 euro per dygn.
Till lagen fogas också en bestämmelse, enligt vilken beloppet av den totala ersättningen för lidande kan höjas eller sänkas, om ersättningen annars blir uppenbart oskälig.
Enligt propositionen ska den nya lagen tillämpas på ansökningar som blir anhängiga vid Statskontoret efter lagens ikraftträdande.
Utlåtanden om regeringens proposition kan lämnas i tjänsten Utlåtande.fi senast den 27 maj 2026.
Mer information:
Helena Parkatti, specialsakkunnig, tfn 0295 150 094, [email protected]
Sofia Aspelund, lagstiftningsråd, tfn 0295 150 693, [email protected]