Hoppa till innehåll
Media

Bestämmelserna om försvårande och störande av polis- eller larmverksamhet träder i kraft i april

27.3.2026 12.56
JM
Till strafflagen fogas separata bestämmelser om försvårande och störande av polis- eller larmverksamhet. De nya bestämmelserna träder i kraft den 1 april. Republikens president stadfäste lagen i dag.

Lagen om bostadsaktiebolag ändras: regeringen gör det lättare att ingripa i störningssituationer i husbolag 

26.3.2026 13.48
JM
Syftet med reformen är att erbjuda verktyg för ingripande i störningssituationer i husbolag, besittningstagande av en aktielägenhet, nedläggning av verksamheten samt för arrangemang för laddning av elbilar. Dessutom vill man förtydliga spelreglerna för korttidsuthyrning. 

Regeringen föreslår ändringar i lagstiftningen om uthyrning av bostadslägenheter och affärslokaler 

26.3.2026 13.46
JM
Regeringen föreslår en reform av hyreslagstiftningen. Målet är att skapa större tydlighet i fråga om hyresgästens och hyresvärdens rättigheter och att förbättra hyresmarknadens funktion i en förändrad omvärld. 

Riksdagsvalet 2027 genomförs med det nuvarande valdatasystemet

24.3.2026 16.05
JM
Våren 2025 beslutade justitieministeriet att överföra valdatasystemet till en ny plattform för molntjänster, men förändringar i det internationella läget ledde till en ny bedömning. Det har nu beslutats att följande riksdagsval ska förrättas med det nuvarande valdatasystemet, och beslut om den kommande plattformslösningen fattas senare.

Justitieministeriet

Justitieministeriet upprätthåller och utvecklar rättsordningen och rättssäkerheten samt ser till demokratins strukturer och medborgarnas grundläggande fri- och rättigheter.

Information om ministeriet

Förvaltningsområdet

Inom justitieministeriets förvaltningsområde arbetar drygt 9 100 personer, varav största delen vid domstolarna

Justitieministeriets förvaltningsområde

Ministrar

Leena Meri
Leena Meri
Justitieminister
Anna-Kaisa Ikonen
Anna-Kaisa Ikonen
Kommun- och regionminister, Ålandsärenden
Tillbaka till toppen