Hallituksen esitys oikeudenkäymiskaaren muutoksenhakua hovioikeuteen ja asian käsittelyä hovioikeudessa koskevien säännösten muuttamisesta.

OM0316:00/06/01/1998 Lagstiftningsprojekt

Uudistettavaksi tulevat oikeudenkäymiskaaren muutoksenhakua hovioikeuteen ja hovioikeusmenettelyä koskevat 25-27 luvut.

Projektets basuppgifter Avslutat

Projektets nummer OM0316:00/06/01/1998

Ärendenummer 1333/04/97 OM

Projektets arrangör justitieministeriet

Mandattid – 6.3.1998

Datum för tillsättande

Lagberedning

Regeringsproposition HE 33/1997 vp annettu 11.4.1997

Antagen författning vahvistettu 6.3.1998/ voimaan 1.4.1998

Projektets framskridande

Mål och resultat

Esityksessä ehdotetaan muutoksenhakua hovioikeuteen ja asian käsittelyä hovioikeudessa koskevat säännökset uudistettaviksi.

Esityksen tavoitteena on uudistaa nykyisin pääosin kirjallinen hovioikeusmenettely siten, että se on sopusoinnussa alioikeusmenettelyn ja siellä noudatettavien menettelyperiaatteiden kanssa. Myös hovioikeusmenettelyn osalta oikeudenkäynnin suullisuus, keskitys ja välittömyys toteutetaan pitkälle. Hovioikeusmenettely saatetaan sille tasolle, että se täyttää kansainvälisten ihmisoikeussopimuksen kriteerit niin, että suullisia käsittelyjä koskeva varauma, jonka Suomi teki liittyessään Euroopan ihmisoikeussopimukseen, voidaan hovioikeuksien osalta peruuttaa. Lisäksi hovioikeuksien työtä rationalisoidaan ja niiden resursseja kohdennetaan aikaisempaa mielekkäämmällä tavalla.

Esityksessä ehdotetaan, että myös hovioikeudessa otettaisiin käyttöön asian valmistelu. Valmistelun toimittaisi yksi hovioikeuden jäsen. Valmistelu olisi pääsääntöisesti kirjallista, mutta tarvittaessa valmistelu voitaisiin toimittaa myös suullisesti.

Tarvittavan valmistelun päätyttyä hovioikeuden olisi toimitettava pääkäsittely, jos asian ratkaiseminen riippuu alioikeudessa vastaanotetun suullisen todistelun tai katselmuksessa tehtyjen havaintojen uskottavuudesta. Alioikeudessa vastaanotettu todistelu olisi tällöin otettava uudelleen vastaan hovioikeuden pääkäsittelyssä. Pääkäsittely olisi laissa tarkemmin säädetyin poikkeuksin toimitettava myös silloin, kun riita-asian asianosainen tai rikosasian asianomistaja tai vastaava sitä vaatii. Muissa tapauksissa asia voitaisiin ratkaista kirjallisen oikeudenkäymisasineiston perusteella.

Pääkäsittelyssä asia käsiteltäisiin yhtäjaksoisesti. Asianosaiset eivät käsittelyssä saisi lukea oikeudenkäyntikirjelmiä eivätkä muutoinkaan esittää asiaansa kirjallisesti. Käsittelyyn osallistuvat hovioikeuden jäsenet eivät saisi sen kuluessa vaihtua. Asiaa ratkaistessaan he saisivat ottaa huomioon vain käsittelyssä heille esitetyn oikeudenkäyntiaineiston. Ratkaisu julistettaisiin käsittelyn päätteeksi tai annettaisiin myöhemmin kansliassa.

Myös hovioikeuden ensimmäisenä oikeusasteena käsittelemissä asioissa oikeudenkäyntimenettely jaettaisiin valmisteluun ja pääkäsittelyyn.

Utgångspunkter

Hanke on osa oikeudenkäyntimenettelyn kokonaisuudistusta. Hallituksen esitys perustuu hovioikeustoimikunnan 1989 loppumietintöön (KM 1992:20) ja siitä hankittuihin lausuntoihin. Virkatyönä laaditusta ehdotuksesta hallituksen esitykseksi on hankittu korkeimman oikeuden 2.5.1996 päivätty lausunto Dnro: OH 96/77.

Lagberedning och utveckling i statsrådet

Ministerierna genomför regeringsprogrammet, bereder lagar och andra författningar samt genomför reformer i olika projekt, arbetsgrupper och organ.

Alla ministeriers projekt hittas på statsrådets webbplats valtioneuvosto.fi/sv/projekt